Серце Львова, де невпинно пульсує життя сучасного розвиненого міста. Справжня візитівка, що з першого погляду вражає туристів і передає неповторну атмосферу самого міста. Мова, звичайно, про неперевершену за своїм історичним минулим, площу Ринок, бруківкою якої вельможно крокували у різні часи монарші особи не однієї країни.
Фото площі Ринок з альбому |
Розташована у центральній частині старого міста, Ринкова площа – класичний приклад забудови середньовічного європейського міста. За задумом містобудівників площа мала стати надсучасним на той час осередком суспільного і культурного життя Львова. Цю місію площа гідно виконувала не одне сторіччя.
За повелінням польського короля Казимира ІІІ Великого, що під час свого походу на Галичину у ХІVст. захопив Львів, місто мало б конче нагадувати звичні йому польські міста, але й мати свою неповторність. Перш за все центр міста отримав нову територію, трохи південніше колишнього свого розташування (сучасна площа Старий Ринок).
Центральною спорудою традиційно стала міська ратуша, що є гордістю львів’ян і сьогодні. У ті ж часи Львів прикрасили дивовижні за своєю красою і величчю готичні споруди соборів, кам’яниць, багатих житлових будинків.
Площа Ринок, XIV-XIX ст. Ратуша, 1827-1835. ( фото з сайту Краєвид ) |
Великого збитку площі завдала відома львівська пожежа 1527 року. Тоді згоріла фактично вся первісна забудова, виконана у готичному стилі. Відновлення велося на фундаментах і залишках споруд, що вціліли після пожежі. Уважні туристи відразу збагнуть, де було зроблено надбудови: готичні елементи здебільшого помітні у ренесансних будівлях ХVІ- ХVІІ століть.
Найвидатніші львівські та італійські архітектори намагалися створити величний і вражаючий архітектурний ансамбль для міської еліти. Адже оселитися у цих будинках мали право лише багаті католики. Особлива увага приділялася фасадам будинків. Архітектори щедро використовували прикраси і багатий декор, зображення різних міфологічних істот.
площа Ринок, вигляд з ратуші ( фото з блогу yAnTar ) |
На площі Ринок розмістилися головні міські споруди: суд, міське управління та інші. Перші поверхи в основному займали магазини, перукарні, майстерні тощо. У деяких будинках до сьогодні збереглися підвальні приміщення тих часів. Ви обов’язково почуєте не одну легенду, пов’язану з таємничістю і містичним минулим цих будівель. Оповідачі щиро запевнятимуть у їх правдивості і слушності.
Нептун ( фото з альбому ) |
Вдало втілене в життя планування площі Ринок фактично не зазнало змін з моменту заснування у ХІVстолітті. Майже квадратна площа по периметру оточена старовинними будинками, у деяких з них нині функціонують музеї (історичний, етнографії, музей-аптека, музей меблів і порцеляни, музей української військової уніформи). Ренесансний архітектурний ансамбль із 45 споруд, кожна з яких – об’єкт вивчення для істориків і науковців, створює неабияке враження на туристів. По кутах площі розміщені фонтани з античними фігурами Адоніса, Нептуна, Амфітріти і Діани.Головною будівлею, без сумніву, вважається міська ратуша. Нині тут знаходиться міська рада Львова.
Яскрава і дивовижна споруда – палац Корнякта (Королівська кам’яниця) з італійським подвір’ям. Італійський дворик – надзвичайно романтичне місце, що архітектурним рішенням справді нагадує темпераментну і сонячну Італію.
Італійський дворик ( фото з сайту IO ) |
Вісім вулиць несуть вир міського життя у чотирьох напрямках з кутів площі: Шевська, Краківська, Сербська, Руська, Друкарська, Ставропігійська, Галицька вулиці і Катедральна площа. До площі прилягають кілька кварталів, найстарішими вважаються вірменський, руський і єврейський.
На сьогодні площа Ринок – єдина європейська площа з трамвайним сполученням. До речі, це була одна із перших в Європі трамвайних колій, прокладена ще у 1894 році. Трохи раніше на площі щовечора почали засвітлювати газові ліхтарі, що також було в диковину на той час, адже жодне українське місто не могло похвалитися таким прогресивним нововведенням. У будь-яку пору року, дня і ночі на площі почуваєшся затишно. Тут завше знайдеться, що подивитися і дізнатися, незалежно від того чи це перший візит до міста, чи сотий. Самі львів’яни знаходять тут натхнення і душевну рівновагу.
Карта історичного Львова ( карта з сайту Capone ) |
Площа Ринок – місце творчих фестивалів і ділових переговорів, осередок найдивовижніших та оригінальних мистецьких і культурних подій. У цьому матимете змогу переконатися, завітавши до Львова.
Немає коментарів:
Дописати коментар
залиште свій відгук...